banner1

sakrament

co powinniśmy wiedzieć?

 W najświętszym sakramencie obecny jest żywy Pan Jezus. W czasie Mszy Św. na słowa kapłana wypowiedziane w czasie Przeistoczenia, dokonuje się cud przemiany chleba w Ciało Jezusa, a wina w Jego Przenajświętsza Krew.

Pana Jezusa przyjmujemy do swoich serc w czasie Komunii świętej. Adorujemy też Go w Najświętszym Sakramencie, który przechowuje się w kościele w TABERNAKULUM, w w puszce zzwanej CYBORIUM, a w czasie nabożeństw wystawia się Go w MONSTRANCJI.

Co oznaczają te trudne, ale niezwykle ważne dla każdego chrześcijanina słowa?

TABERNAKULUM - oznacza „namiot”. Izraelici przechowywali swoją największą świętość, czyli Arkę Przymierza w namiocie.Chrześcijanie nazwali tak miejsce, gdzie przebywa Pan Jezus utajony w Najświętszym Sakramencie.

najswietszyszkr 0

CYBORIUM - to puszka z konsekrowanymi hostiami, szczelne zamkniętą pokrywką z krzyżykiem. Puszka jest zwykle okryta białą, jedwabną osłoną czyli sukienką.

cyborium

W MONSTRANCJI wystawia się Najświętszy Sakrament w czasie nabożeństw, lub procesji eucharystycznych.Miejsce umieszczenia hostii jest z obu stron oszklone. Monstrancja ma zwykle kształt słońca.
Promienie przypominają nam o łaskach. których udziela nam Bóg poprzez Najświętszy Sakrament.

monstrancja25